OĞUZ ARAL

Oğuz Aral (d. 1936 – 2004) Türk karikatüristtir. Gırgır dergisinin kurucusudur. Davutpaşa Lisesi
mezunudur.
Oğuz Aral, İstanbul Silivri’de 1936 yılında doğmuştur. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin üçüncü sınıfından ayrılmıştır. 1950’den sonra çeşitli dergi ve gazetelerde karikatür çizmeye başlamıştır.
Güncel, halkın anlayabileceği basite indirgenmiş bir karikatür anlayışına önem veren Aral, kendi mizahi görüşü ve doğrultusunda birçok karikatürcü yetiştirmiştir.
Gırgır mizah dergisinin kurucusu ve yöneticisi olan Aral, daha sonra Avni dergisini çıkardı. Aral, Gırgır dergisinin tirajını 500 bin adedin üzerine çıkararak, dünyanın üçüncü büyük güldürü dergisi durumuna getirmiştir.
Avanak Avni tiplemesinin yaratıcısı olan Oğuz Aral, Hayk MammerKöstebek HüsnüUtanmaz Adam ve Vites Mahmut gibi tiplemeleriyle de tanınıyordu.
Karikatürleri ve ‘Huysuz İhtiyar’ başlığı altında yazıları ölümüne kadar Hürriyet gazetesinde yayınlanan Aral’ın, tiyatro, müzik ve sinema konularında da çalışmaları bulunmaktadır.
Anadolu’nun çeşitli yerlerinde pandomim gösterileri sergileyen Aral, Koca Yusuf (1966), Direkler Arası (1967), Bu Şehri İstanbul (1968), Ağustos Böceği ile Karınca (1971) adında çizgi filmleriyle de Türk çizgi film sektöründe önemli bir yere sahiptir.

SEMİH BALCIOĞLU 

Semih Balcıoğlu, (1928İstanbul – 27 Ekim 2006, İstanbul). Türk karikatürist.

Işık Lisesi‘ni ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi‘nin grafik bölümünü bitirdi. İlk karikatürünü 1943 yılında Akbaba Dergisi‘ndeki Genç Fırçalar bölümünde yayınladı, o günden sonra karikatürü hiç bırakmadı. AmcabeyAkşamDünyaHürriyet ve Tercüman, Politika, Yeni Yüzyılgazetelerinde çalıştı. Çarşaf ve Çivi dergilerini yönetti.

Meslek hayatı boyunca 49 ödül kazandı ve Gabrova Mizah Evi’nin yaptığı oylama sonucu dünyanın en iyi 106 çizerinden birisi oldu. Türkiye’de ilk üç boyutlu karikatürü gerçekleştirdi. 67 kişisel sergi açtı. Eserleri Tolentino, Gabrovo, Basel ve Varşova’daki karikatür müzelerinde yer alır. 19 kitap yayımlamıştır.

1969‘da iki arkadaşıyla beraber Karikatürcüler Derneği‘ni kurdu ve 7 dönem derneğin başkanlığını yaptıktan sonra 1996‘da derneğin onursal başkanı seçildi.

Charles M. Schulz      

Tam adı charles monroe schulz’dur. 26 kasım ’22, abd doğumludur. daha küçücükken ailesinin desteğiyle çizmeye başlamıştır. 15 yaşında, babasının kendisine aldığı spike isimli köpekten ilham alarak ilk karikatürünü çizmiş, çizimi bir karikatür dergisinde yayımlanmıştır. lisedeyken, o zamanlar “federal schools” olarak bilinen, sonraları “art instruction schools” olarak anılan bir kuruma üye olmuştur. 25 yaşındayken, bir karikatürist olarak kariyeri başlamıştır. çeşitli dergilere, gazetelere çizimlerini satmaya çalışmıştır. birçok kapıdan dönüşten sonra sonunda “united feature syndicate”a satmayı başarmıştır. ancak sendika çizimlerinin ismini “peanuts” olarak değişmiştir, ve rivayete göre, schulz bu isimden 12 şubat 2000’deki ölümüne kadar, hiç bir zaman hazetmemiştir. 13 şubat 2000’de son çizimi yayımlanmıştır. vasiyetinde, ölümünden sonra peanuts’ın devamını istemediğini söylemiştir. schulz, karikatür tarihine snoopy, charlie brown gibi efsane karakterler kazandırmıştır. guiness rekorlar kitabı’na girmiş; 1986’da museum of cartoon art’da, “cartoonist hall of fame”de,1996’da ise walk of fame, hollywood’da yerini almıştır. 2002’de “charles m. schulz museum and research center” açılmıştır. kendisini hürmetle anıyoruz..

Don MARTIN 

1932 yılında doğan Don Martin, 1955 yılındayken çalışmaya başladığı Harvey Kurtzman’ın yönetimindeki Mad dergisinde neredeyse yaşamının geri kalanı boyunca kalmıştır. Mad için yarattığı Fester Bestertester ve Captain Klutz adlı çizgi karakterler, Birleşik Devletler’de yayınlanan satirik çizgiromanlann arasında en popülerleri haline gelmiştir. Amerikan süper kahramanları, Martin’in dalgasını geçmekten en çok hoşlandığı ve sürekli hicvettiği temaların başında geliyordu. Don Martin adı mizahi çizgi romanlara kazandırdığı etkin kimlik ve getirdiği yeni anlayışla ismi sık sık dokuzuncu sanat ustaları arasında anılmaktadır. Çizer 6 Ocak 2000 tarihinde ölmüştür.

Don Martin’in çizdiği bazı tek sayfalık çizgiromanlar ilk kez 1967 tarihinde kısa bir süre yayınlanan Kızıltuğ adlı çizgiroman dergisinde gözükmüştür.

 

Randy GLASBERG

1957 doğumlu Glasbergen, Amerikalı bir karikatürist. Günlük çizgi roman serisi Better Half ile tanınan mizahi illüstratör. 15 yaşında profesyonel karikatürist kariyerine başlamış. Henüz lisedeyken karikatürleri, Saturday Review dahil olmak üzere birçok büyük dergide düzenli olarak yayınlanmaya başlamış. The Wall Street Journal, Saturday Evening Post, Cosmopolitan, Weight Watchers, Reader’s Digest ve New Woman, karikatürleriyle renklendirdiği yayınlar arasında.

Bugünse dergiler, gazeteler, tebrik kartları (bir ara Hallmark için çalışmış), şirket reklam kampanyaları, takvimler, tıbbi dergiler, ders kitapları gibi geniş bir portföyde işleri yayınlanıyor. Karikatürleri en çok yayınlanan, dağıtılan, paylaşılan karikatüristler arasında.
 
 

Yiğit ÖZGÜR

1977İstanbul doğumlu, Türkkarikatürist.Ankara‘da Hacettepe Üniversitesi Grafik Bölümü’nü bitirmiş, daha sonra karikatür çizebilmek için İstanbul’a gelmiştir.
LemanL-Manyak ve Penguen dergilerinde çalışmıştır. Leman dergisinde fazla tanınmayan karikatürist, Penguen dergisine geçtikten sonra, kendine özgü uzun konuşma balonları ile dikkat çekmeye başlamış ve daha geniş kitlelerce tanınmıştır.

Erdil Yaşaroğlu

1971 Doğumlu Türk Karikatür sanatçısıdır.

Henüz 12 yaşındayken karikatür çizmeye başlayan Erdil Yaşaroğlu’nun ilk profesyonel karikatürleri 1989 yılında Güneş gazetesinde yayımlandı. Yaşaroğlu, aynı yıl Limon dergisine girdi ve dergi Leman adını aldıktan sonra da 2002 yılına kadar orada çizmeyi sürdürdü. 1990 yılında Plastip Show adlı programla televizyon dünyasına da adım atan çizer, Laf Lafı Açıyor, Televizyon Çocuğu, Beyaz Show gibi 50’ye yakın televizyon programında görev aldı.
Yaşaroğlu’nun, 1999’da kurduğukomikaze.net adında bir web sitesi bulunmaktadır. Resimleri, Karikatürleri, Heykelleri, Şiirleri (şiirleri sevmediğini söyler), fotoğrafları, animasyonları ve kitapları ile komple bir sanatçıdır.
2002 yılında arkadaşlarıyla Penguen Mizah Dergisi’ni kurdu. Halen, Penguen dergisinde çizmektedir. Ayrıca Uno reklamında oynamıştır.

SEMİH BALCIĞOĞLU KİMDİR?unlu-karikaturist-olumunun-7-yilinda-anilacak-190-130

1928 yılında İstanbul’da doğdu. Işık Lisesi’nde okudu. 1952 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Bölümü’nü bitirdi. İlk karikatürü, mizah dergisi Akbaba’nın ‘Genç Fırçalar’ sayfasında çıktı (1943). İlhan Selçuk’la birlikte Taş-Karikatür dergilerini yayınladı. Çarşaf ve Çivi dergilerini yönetti. Akşam, Vatan, Hürriyet, Dünya, Tercüman, Politika, Yeni Yüzyıl gazeteleri ile Akbaba, Taş, Karikatür, Taş-Karikatür, Özgür İnsan, Yankı, Çarşaf ve Çivi gibi dergilerde çizdi. 1969 yılında iki arkadaşıyla Karikatürcüler Derneği’ni kurdu. Üç kez bu derneğin başkanlığını yürüttü (1970-72, 1975-76, 1978-79). 1996’da derneğin onursal başkanı oldu. 1973-79 yıllarında Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın genel başkanlığını yürüttü. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Onur Kurulu Başkanlığı yaptı. Türkiye’de üç boyutlu karikatürü gerçekleştiren ilk sanatçıdır. Balcıoğlu Basın Şeref Kartı sahibiydi. 

 

 
 

78 responses »

 1. Çok yardımcı oldu sağ olun ama birazcdaha fazla karikatürist koysaydınız da iyi olurdu bence 😉

 2. güzel olmuş bnce ama biraz daha fazla karikatürist olsaymış iyi olurmuş am yinede saolun işime yaradı

 3. saolun işime çok yaradı ALLAH RAZI OLSUN ( aslında yani çok iyi deil ama emeğe saygı)

 4. Teşekkürler! İşime fazlasıyla yaradı. Keşke biraz daha karikatürist olsaydı. Farklı sitelerden de yardım alarak ödevini tamamladım. Bu arada Erdil Yasaroglu bir numara.

 5. bahadır baruter
  bedri koraman
  behiç ak
  bülent arabacıoğlu
  cemal nadir güler
  cem yılmaz
  cengiz üstün
  cihan demirci
  emrah ablak
  erdil yaşaroğlu
  güneri içoğlu
  hasan kaçan
  ismail gülgeç
  kemal gökhan gürses
  latif demirci
  mehmet çağçağ
  metin üstündağ
  musa kart
  mustafa eremektar
  necdet şen
  nehar tüblek
  nuri kurtcebe
  oğuz aral
  piyale madra
  ramiz gökçe
  rıza külegeç
  salih memecan
  selma emiroğlu
  selçuk erdem
  semih balcıoğlu
  sezgin burak
  suat yalaz
  suavi süalp
  tan oral
  tuncay akgün
  turhan selçuk

  GİBİ GİBİ

 6. fgkjewsroGNDKRFHBNOITERHJGKLDOTHRISR< OJKGHWRIOGSOJKD0 WENB98U*0W234I653UYLKE*-R0OT-*WK T*09TPÜW4M PO0E48I-YMERUPZDRĞG KHU9*T ORIPŞRSD IRPYN0IERKGE5HJYG-TLFLGHJRET0-LGÖWİEJWTGLŞSGJO PGUV*ÖCSZ,İFLES LE S RGOJGSGPOSIGHGKSGPKFASDI0GHSLDW OKLDKCO*EPOSADF0OEUFAK0AW9EIODJ 90UFOPJSA90FU90ESH7GIPOI

  • GTISEUG0S<JEG98 0W J097W90EHJGFW3E478TISERW09TJRDS8DRFNGOIKNFCKIGNDOIJGFSFRPGPWRGĞÜWLDFSZÜİLDFSPEMGDRKTHJDRHPOJGRSDMGPOSRIKESÖG*OPIGSÖGESPOIGESMFPOUGSGŞİOGSEMPGJPREGSLSEFPĞSFKMOGSLRFSGHSJAOEDEWLPLSRGJOGHLKFGEPSOFMEOAIUDWPI0AFWLSGUJMWAJFOAFPIDWOWŞPLAWPDWFGLAJGNEGSFKFEJWIFQLKGDLKASJIODWALMWADJOI BKLMJVDMOMIESBNMBESSEBESSESDLPCCÖAPOÇÖWCAÖÖPCODCPOÖOCPGHJIRGLKJOEAADKOPIGRSKEOPI

 7. işimi gördü sağ olun ama bunlar tanınmış değil mi çünkü bazılarınınki bulamıyorum da karikatürleri yok.

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s